Menu

BORELIA I BORELIOZA

Borelia jest bakterią należącą do krętków. W literaturze naukowej mówi się o co najmniej 100
wyodrębnionych szczepach, z których kilkanaście uznawanych jest za zaraźliwe. Przenoszą ją dorosłe kleszcze, ich larwy i nimfy oraz wszy, meszki, komary i inne owady ssące krew. Można zarazić się w okresie płodowym od matki, a borelia przenosi się także -jak inne krętki - drogą płciową. Powoduje przewlekłe zakażenia wieloukładowe, zwłaszcza układu nerwowego, kostno-stawowego, hormonalnego czy moczowo-płciowego .

Medycyna kliniczna opisała około 60 różnych symptomów, które może wywołać zakażenie borelią. Bakterie te wytwarzają ogniska zakaźne w wielu narządach / np. mózg i rdzeń kręgowy, serce i naczynia krwionośne, trzustka, wątroba i pęcherzyk żółciowy, nerki /. Wyjątkowe zagrożenie stanowi ognisko borelii w macicy, ponieważ uwalniane przez nie toksyny uszkadzają poszczególne układy płodu w tym układ nerwowy. Dziecko pod wpływem toksyn borelii rodzi się z zaburzeniami odporności we wszystkich jej formach np. alergicznej, autoimmunologicznej i preciwnowotworowej.

Klasyczny przebieg boreliozy wyróżnia trzy stadia :

- zmiany skórne w postaci rumienia wędrującego pojawiającego się po ok. 3-4 tyg. od ukąszenia; nie występują one jednak u ponad 60 % zakażonych,

- zakażenia wielu układów głównie ośrodkowego układu nerwowego, układu kostno-stawowego i układu sercowo-naczyniowego np. zaniki pamięci, drżenia kończyn, utrudnienia w poruszaniu się, senność, duże zmęczenie, podwójne widzenie, chwiejny chód, duszności, arytmia, bóle głowy, bezsenność , bóle korzonkowe, bóle i obrzęki stawów, zmienny puls, zmienność nastroju, depresja, paraliż twarzy,

- zanikowe zapalenie skóry i neuropatia obwodowa.

Borelioza jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Ogniska nie dają obrazu laboratoryjnej analizie krwi. Zdarzają się częste przypadki, gdy chorym postawiono diagnozę reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Parkinsona, Alzheimera, przewlekłej migreny, stwardnienia rozsianego czy stwardnienia zanikowego bocznego; w rzeczywistości jest to borelioza. Według krajowych statystyk niemieckich, średnio dopiero w trakcie siódmej wizyty pacjenta dochodzi do postawienia właściwej diagnozy.

Jak powszechnie wiadomo, standardowe procedury leczenia boreliozy z użyciem antybiotyków nie przynoszą zadowalających rezultatów, stąd w fazach utajonych infekcji stosuje się najczęściej leczenie objawowe poprzez aplikowanie sterydów.

Najważniejszą przesłanką skutecznej walki z tym schorzeniem jest właściwa i szybka diagnostyka. W odróżnieniu od akademickich testów krwi, poprawnie wykonany VEGA SCAN daje 95% prawidłowych odczytów i możliwość szybkiego przystąpienia do skutecznego leczenia. Dodatkowym atutem Scanu jest równoczesne wykrywanie tzw. koinfekcji powodowanych przez inne bakterie bądź wirusy.

Zachęcamy do skorzystania z nowatorskich z medycznego punktu widzenia metod terapii boreliozy:

- fitoterapii nowymi preparatami ziołoleczniczymi z zastosowaniem nanotechniki
- fizykoterapii wykorzystującej fizykę kwantową. M.in. plazmoterapia generatorem umożliwia szybkie i
równoczesne zlikwidowanie kilku patogenów
- hirudoterapii, czyli wykorzystania pijawki lekarskiej, nieocenionego sposobu nie tylko na likwidację infekcji
ale także na zregenerowanie uszkodzonych tkanek organizmu.


Alergia, grzybica, cukrzyca, borelioza | ]Food Test a otyłość | Medycyna przyszłości | Galeria | Statut Fundacji | Kontakt