Menu

PIWONIA ZWISŁA

Występuje na Syberii, Krymie i Kaukazie. Jest jedną z najlepszych roślin na problemy układu nerwowego. Działa uspokajająco, przeciwbólowo, rozkurczająco i przeciwzapalnie. Daje głęboki i spokojny sen.
Roślina znajduje zastosowanie w terapii chorób którym towarzyszą zaburzenia układu nerwowego np. wrzody żołądka, nerwica serca, nadczynność tarczycy, arytmia, zaburzenia związane z menopauzą i andropauzą.
Wyciągi z piwonii podaje się w stanach depresyjnych, nerwicach, bezsenności, lękach, padaczce i nieregularnych bolesnych miesiączkach. Nie powoduje zaburzeń percepcji.

PRZYTULIA

Przytulia właściwa i przytulia czepna

Słabo znana i niedoceniana w ziołolecznictwie roślina. Kwitnie na żółto lub biało. Przytulia czepna jest utrapieniem dla właścicieli działek, jak sama nazwa wskazuje czepia się wszystkiego co napotka.

PODSTAWOWE ZWIĄZKI CZYNNE: Przytulia właściwa zawiera asperulozyd, kw. cytrynowy, kw. galusowy i askorbinowy, saponiny, alkaloidy, dużo krzemionki, olejek eteryczny, sole (dużo jodu), kumaryny, gorycze, pochodne antracenu, flawonoidy, karotenoidy, fermenty, glikozydy irydoidowe, kwas chlorogenowy oraz enzym powodujący ścinanie się mleka zwierząt.

DZIAŁANIE: Kwestia czy obie przytulie mają podobne działanie czy też odrębne przewija się przez polskie zielarstwo od bardzo dawna. Część zielarzy przypisuje im takie same działanie, część wskazuje przy tym, iż przytulia właściwa ma działanie z nich najsilniejsze.

ZASTOSOWANIE: Przytulia właściwa jest stosowana od bardzo dawna w polskim ziołolecznictwie. Wpływa korzystnie na układ nerwowy / histeria, padaczka/, nerki i pęcherz moczowy przy stanach zapalnych, zatrzymaniu moczu /w połączeniu z paprotką, pączkami brzozowymi, dziurawcem i rdestem ptasim/, kamicy nerkowej , przyspiesza przemianę materii, oczyszcza wątrobę,. Kąpiele w odwarze stosuje się przy ranach i wrzodach. Korzystnie działa przy zaburzeniach pokarmowych i nieżycie jelit W zielarstwie niemieckojęzycznym / Maria Treben/ stosowana jest w padaczce, histerii, pląsawicy, schorzeniach nerwowych, zatrzymaniu moczu, kamicy nerkowej, piasku w nerkach. Płukanie naparem z przytuli pomaga przy wolu / przytulia zawiera jod/. Ponadto Maria Treben twierdzi, że płukanie takim naparem jest bardzo skuteczne przy porażeniu więzadeł głosowych.
W ludowej medycynie mongolskiej ten odwar stosuje się, jako obniżający gorączkę, przy chorobach żołądkowo-jelitowych, chorobach systemu krążenia oraz w postaci mieszanek szczególnie przy chorobach infekcyjnych.


STOSOWANA POSTAĆ ZIOŁA: napar z ziela, odwar z korzenia, sok, nalewka

Alergia, grzybica, cukrzyca, borelioza | ]Food Test a otyłość | Medycyna przyszłości | Galeria | Statut Fundacji | Kontakt