Menu

Pijawki lekarskie służą zdrowiu i urodzie

Nazwa "hirudoterapia" pochodzi od łacińskiej nazwy pijawki - "hirudo" .
W hirudoterapii mogą być wykorzystywane wyłącznie pijawki należące do gatunku Hirudo medicinalis.

Najstarszy w naszej kulturze przekaz o sposobach wykorzystania pijawek pochodzi z okresu helleńskiego od Greka Nikandrosa. Chińskie pisma z pierwszego stulecia naszej ery w szczegółowy sposób opisują technologię medycznego stawiania pijawek. Podobne doniesienia pojawiają się w literaturze sanskryckiej, perskiej i arabskiej.
Od kilku lat pijawki lekarskie wpisane są do rejestru usług medycznych Unii Europejskiej.
Do najczęściej leczonych przez pijawki schorzeń należą zmiany żylakowate kończyn dolnych, stany ostre i przewlekłe aparatu ruchu, zmiany neurologiczne oraz guzki krwawiczne okolic odbytu znane jako tzw. hemoroidy


Dyplom Polskiego Towarzystwa Hirudologicznego


Hirudoterapeuta naszej Fundacji został uhonorowany dyplomem uznania za wkład w rozwój hirudoterapii i hirudologii w Polsce

Co leczą pijawki oprócz żylaków?

Zastosowanie pijawek lekarskich jest wszechstronne. Szczególnie polecamy je w następujących schorzeniach:
- układ krążenia : , stany przed i po zawale, żylaki, hemoroidy, wczesna miażdżyca tętnic, zastoje limfy,
- układ oddechowy : astma, rozedma płuc, alergia, przewlekła zakrzepica płucna, stany zapalne zatok,
- układ moczowo-płciowy: przewlekła niewydolność nerek, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenia przydatków, torbiele i cysty jajników, mięśniaki i gruczolaki macicy, zapalenia błony śluzowej macicy i pochwy, zapalenia pęcherza moczowego, bezpłodność, obniżenie potencji, zapalenia i gruczolaki prostaty
- układ nerwowy : choroba Parkinsona i Alzheimera, neuralgie nerwu twarzowego, trójdzielnego, kulszowego i usznego, mózgowe porażenie dziecięce
- dermatologia : łuszczyca, zapalenie skóry i tkanki podskórnej, krwiaki, półpasiec, ospa wietrzna


Wśród grona znakomitych lekarzy którzy odwiedzili naszą Fundację jest też Prezes Polskiego Towarzystwa Hirudologicznego dr Macie Paruzel (na zdjęciu z lewej)

Przeciwwskazania do zabiegu hirudologii

Podstawowe przeciwwskazania to:
- skaza krwotoczna (np. hemofilia), słaba krzepliwość krwi
- bardzo niskie ciśnienie tętnicze - poniżej 80/50 mm/Hg
- krwawienia z przewodu pokarmowego
- ostre fazy infekcji, podostre zapalenie wsierdzia
- przebyte w ostatnim półroczu zabiegi chirurgiczne
- ciężkie stadia chorobowe leczone klinicznie,
- wiek poniżej 10 lat

Przygotowanie do zabiegu

dobę przed zabiegiem odstawiamy ostre przyprawy (pieprz, curry, chili, czosnek itp); podobnie postępujemy z kosmetykami - do higieny wolno używać tylko szarego mydła lub 'białego jelenia" w kostce, ewentualnie mydła z oliwek. Pijawki boja się wszelkiej chemii ropopochodnej - dezodorantów, lotionów, mleczek, szamponów a nawet perfum i wód toaletowych i nie będą się przyssawać !

Ważne jest odstawienie aspiryny i innych leków bez recepty rozrzedzających krew, w przypadku przyjmowania leków przeciwkrzepliwych na receptę - po konsultacji lekarskiej
Podobnie postępujemy w przypadku antydepresantów (inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny)!

Na pierwszą wizytę należy przynieść aktualne badania morfologii krwi!
Przy schorzeniach naczyń krwionośnych (choroba niedokrwienna, żylaki, zakrzepica) należy przynieść aktualne badanie USG z opisem!

Hirudozwiązki

Wyniki badań naukowych potwierdziły korzystne działanie hirudozwiązków (surowych ekstraktów z pijawek) na stymulację wzrostu komórek nerwowych (neuronów) co ma kolosalne znaczenie w leczeniu poporodowych porażeń mózgowych u dzieci oraz choroby Parkinsona i Alzheimera (uzyskano już pierwsze pozytywne wyniki).
W ślinie pijawek znaleziono serotoninę, związki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, lipidy, fosfolipazy, lipazy oraz hormony sterydowe : kortyzol, androsteron, testosteron, progesteron i estradiol. Wymienione składniki wchodzą w skład najlepszych i najdroższych kremów opartych na żywych i aktywnie biologicznych formach.

W terapii pijawkami największe znaczenie mają następujące związki:

 • hirudyna - najbardziej znany produkt pijawki Hirudo medicinalis i jednocześnie najlepszy z istniejących lek przeciwzakrzepowy. Jest enzymatycznym polipeptydem składającym się z 65 aminokwasów. Jej nadzwyczajne właściwości wynikają z dużej zawartości glutaminy i asparaginy oraz niskiego punktu izoelektrycznego.
 • bdelina jest związkiem hamującym działanie enzymów takich jak trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są aktywnymi czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach. Bdelina i hirudyna mają dokładnie przeciwne właściwości wpływania na proces krzepnięcia krwi.
 • hirustazyna jest kolejnym zidentyfikowanym niedawno antykoagulantem produkowanym przez Hirudo medicinalis. Należy do związków organicznych zaliczanych do rodziny antystazyn.
 • gilantyna wyizolowana zastała z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii. Jest białkiem zawierającym duże ilości siarki. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy.
 • apyraza jest potężnym enzymem upłynniającym krew (zmniejszającym jej lepkość).
 • eglina jest silnym środkiem przeciwzapalnym (inhibitorem czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywnym antyutleniaczem.
 • hementyna jest enzymem zdolnym zapobiegać krzepnięciu krwi oraz rozkładać (inkoagulować) utworzone już zakrzepy.
 • destabilaza jest fermentem charakteryzującym się silnym działaniem przeciwagregacyjnym powodującym rozkładanie zakrzepłej krwi. Utrzymuje w dobrym stanie (także regeneruje) naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Najbardziej tajemniczym w działaniu prostaglandyny jest „samoregulacja” ciśnienia krwi. Jeśli jest za niskie zostaje podwyższone, jeśli zbyt wysokie zostaje automatycznie obniżone do stanu optymalnego. Mechanizm tego działania nie został w pełni wyjaśniony i jest przedmiotem badań naukowych.
 • neurotransmitery– związki biochemiczne regulujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopamina, serotonina, acetylocholina, oraz enkepfalina. Mają duży wpływ na odczuwanie bólu oraz zmiany w zachowaniu polegające na spadku niepokoju, bądź depresji.
 • antybiotyk chloromytecyna– posiada bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Jest produkowany przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterię. Antybiotyk okazał się bardzo skuteczny przy leczeniu wrzodów, powracającej gorączki, tężca, zapalenia opon mózgowych oraz zakażeń Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty).Wyżej wspomniana kultura bakteryjna [aeromonas veronii biovar sobria in vitro) likwiduje prątki gruźlicy, dezynterię oraz chroni przed błonicą i innymi chorobami.
 • Badania wykazały również obecność w ślinie pijawek substancji przeciwnowotworowych, ale nie zidentyfikowano konkretnych związków chemicznych. Wiadomo jednak, iż w badaniach klinicznych na myszach z mięsakiem T 241 ekstrakt z gruczołów ślinowych pijawki H. ghilianii wstrzymał rozwój guzów nowotworowych oraz spowodował ich cofanie się. Przeciwnowotworowe właściwości śliny pijawek zasugerowali po raz pierwszy (już w 1913 r.) Loeb i Fleisher , zostało to jednak zbagatelizowane i zapomniane.

Alergia, grzybica, cukrzyca, borelioza | ]Food Test a otyłość | Medycyna przyszłości | Galeria | Statut Fundacji | Kontakt